“Първата ми среща с проучването на глобалния болестен товар бе през далечната 1997 г. в Маастрихт, Нидерландия. Дължа я на д-р John Powles, една от личностите с голямо значение за професионалното ми развитие, отворил за мен вратите към научната работа и нейните механизми – формулиране и отхвърляне на хипотези в търсене на отговори на въпросите, които ни вълнуват.
В този период на увлечения в социално-психологически теории за промяна на социалното здравно поведение и промоция на здравето д-р Powles настояваше, че знаем твърде малко, особено у нас, в България, за състоянието на здравето и факторите, които го обуславят, защото липсва надеждна информация от епидемиологични проучвания. Затова често настояваше: „… в епидемиологията е истината…“.
С тези думи доц. д-р Клара Докова въвежда в своята нова и уникална за страната монография. „Проучвания на болестен товар. Анализ на болестния товар в България 1990-2019“ е актуален, задълбочен и ценен научен труд, който дава изчерпателен отговор на редица важни въпроси.
Защо тези проучвания и анализ са толкова значими и очаквани?
Точната оценка на здравния статус на населението задава посоката на здравната политика – формулират се приоритетите, предвиждат се потребностите от здравни услуги, подбират се най-адекватните подходи за действия за опазване и подобряване на здравето.
Какво съдържа оценката на здравето?
Оценката съдържа информация за характера и размера на здравните проблеми в обществото, за групите от населението, чието здраве е в по-висок риск. Комплексната оценка обхваща броя случаи на заболявания и броя на умирания, оценка на трудоспособността и загубата (временна и трайна). Оценката на здравето включва и анализ на последиците от болестите и действието на рисковите фактори – физически, психологически, социални и др.
Любопитно от страниците
„Някои рискови фактори имат различно значение при мъжете и жените. Например ролята на пушенето при мъжете е над 2 пъти по-значима, отколкото при жените. Аналогична е ситуацията с професионалните рискове, алкохола и наркотиците. При жените значително по-изразено е влиянието на други фактори, като ниска физическа активност, ниска костна плътност, насилие от страна на партньора.“
„За 2019 г. сред водещите причини за болестния товар в България преобладават: исхемична болест на сърцето, инсулти, хипертонична болест на сърцето, рак на бял дроб, но и причини, които не водят до преждевременна смърт, а предимно до болка или дълготрайни увреждания, влошаващи качеството на живот: като болки в гърба и кръста, диабет, травми – от ПТП и падания. Не на последно място – неонатални причини, които задължително трябва да поставят акцент върху значението на пренаталната и акушерската грижа.“
„Сред десетте водещи рискови фактора за болестния товар в страната ни пет спадат към групата на метаболитните (високо артериално налягане, ИТМ, плазмена глюкоза и LDL хoлестерол); четири са поведенчески фактори: пушене, висок прием на сол и алкохол, и нисък на пълнозърнести храни, а един от факторите (на 8-о място в ранжирането) е праховото замърсяване на въздуха.“
Монографията „Проучвания на болестен товар. Анализ на болестния товар в България 1990-2019“ на доц. д-р Клара Докова можете да намерите в книжарниците на Медицински университет – Варна и онлайн от тук