Подробни практически насоки, придружени с много илюстрации, очакват читателите на най-новия учебник “Акушерски грижи в неонатологията и педиатрията”. Неговите автори, ас. Славена Илиева и доц. Валя Димитрова, създават актуално настолно четиво за всички специалисти в тази област.
“При подбора на темите в това издание се постарахме да се концентрираме върху нормата и патологията както при новороденото, така и в детска възраст, които биха могли да бъдат обект на акушерски грижи. Считаме, че структурирането на темите, изработените алгоритми ще осигурят възможност на акушерките да прилагат качествени акушерски грижи и да утвърждават добри акушерски практики в неонатологията и педиатрията.”
Учебникът си поставя за цел да отговори на всички важни въпроси и проблеми, възникващи в акушерската практика. Авторите разглеждат широк обхват от теми, сред които:
- организация на неонатологичната и педиатричната помощ;
- първи грижи за новороденото;
- оценка на състоянието на новороденото;
- задължения на акушерката при приемане на новородено от родилна зала в неонатологично отделение;
- грижа за кожата на новородено;
- специални акушерски грижи при различни състояния на новороденото;
- особености на недоносеното дете;
- подкрепа при кърмене;
- правила и стадии на захранване;
- хранене на детето до 3-годишна възраст;
- провеждане на детска консултация и здравно възпитание;
- имунизации в детската възраст;
- закаляване при децата;
- злополуки в детска възраст;
- лекарствена терапия в детска възраст.
Любопитно от страниците
Последните схващания са, че къпането не е безвредна процедура. Ако се извърши непосредствено след раждането, то може да причини хипотермия, хемодинамични нарушения, увеличена кислородна консумация и респираторен дистрес. Някои автори препоръчват първата баня да се забави с няколко часа (2-4 часа), докато температурата на новороденото се стабилизира. Ако къпането се извърши в рамките на 1 час след раждането, то трябва да бъде под топлинен източник. При рискови новородени деца къпането веднага след раждането може да доведе до дестабилизиране на жизнените показатели и температура.
Ходенето с боси крака е ефикасен метод за закаляване. Понастоящем широко се използва ходене бос по т.нар. контрастни пътеки (отделни участъци, които са нагрети в различна степен от горещо до студено). Счита се, че обувките изолират човека от отрицателния заряд на земната кора, а положително заредената атмосфера отнема от човека част от отрицателните му йони… Препоръчва се ходене бос вкъщи, по крайбрежния пясък, по оросената сутрин трева до ходене в снега.
През последните години се наблюдава увеличаване на случаите на злополуки в детска възраст… Най-често срещаните са:
- до 1 година – синдром на внезапната детска смърт, задушаване, механични травми, изгаряния;
- от 1 до 3 години – чуждо тяло в дихателните пътища, отравяне, изгаряния, механични травми;
- от 4 до 7 години – пътнотранспортен травматизъм, механични травми, изгаряния, отравяния;
- над 7 години – пътнотранспортен травматизъм, отравяния, удавяния, спортни травми.
Най-честите злополуки навън са пътнотранспортните, удавянията и механичните травми, а у дома – отравянията, изгарянията и електрическите удари.
Ас. Славена Илиева е завършила специалност “Акушерка” в Медицински университет – Варна. Има придобита степен “магистър” по “Управление на здравните грижи”. В продължение на 4 години е работила като акушерка в интензивно неонатологично отделение към СБАГАЛ “Проф. Д-р Д. Стаматов” – Варна. В момента е асистент в Катедра по здравни грижи в Медицински университет – Варна и административен асистент на Учебен сектор “Акушерка”. Има придобита специалност по обществено здравеопазване. Основните научни разработки на Славена Илиева са в областта на обучението на акушерки и оказването на здравни грижи в акушерската практика.
Доц. Валя Димитрова е завършила специалност “Акушерка” в гр. Варна. Има придобита бакалавърска и магистърска степен по специалност “Управление на здравните грижи” в Медицински университет – Варна, както и специалност по обществено здравеопазване. Доц. Димитрова е част от академичния състав на Катедра по здравни грижи в МУ-Варна и ръководител на Учебен сектор “Акушерка”. Основните ѝ научни разработки са в областта на обучението на акушерки и оказването на здравни грижи в акушерството и гинекологията.
Учебникът “Акушерски грижи в неонатологията и педиатрията” на Славена Илиева и доц. Валя Димитрова се продава в книжарниците на Медицински университет – Варна, както и онлайн от тук.