В книжарниците на Медицински университет – Варна предстои да се появи монографията „Мозъчният инсулт през погледа на кардиолога“. Днес, в Световния ден за борба с инсулта, споделяме в аванс откъси от книгата на д-р Антония Кишева.
- „Внезапната загуба на нормален говор, невъзможното или затруднено движение на крайниците, промяната в зрението, писането, чувствата, мисленето, невъзможността за запомняне водят до промяна на личността, загуба на човешката индивидуалност и правят заболелите зависими от други хора.“
- „Той е втората по честота причина за смърт в световен мащаб след коронарната болест на сърцето и третата по честота причина за инвалидност. В западноевропейските страни се отчита тенденция за спадане на заболеваемостта… В източноевропейските страни все още заболеваемостта се покачва.“
- „Здравословният начин на живот, който включва отказ от тютюнопушене, умерена консумация на алкохол, поддържане на нормално телесно тегло (BMI <25 кг/м2), физическа активност 30 мин/дн. и спазване на здравословна диета, може да понижи риска от инсулт с ~80%.“
- „Установено е, че настоящите пушачи имат поне 2 до 4 пъти по-висок риск, отколкото непушачите или лицата, които са преустановили тютюнопушене преди повече от 10 години. Пасивните пушачи също са застрашени… Преустановяването на тютюнопушенето намалява риска от инсулт, независимо от пола, расата и възрастта, като ефектът се появява след втората година, а след 5 години рискът се изравнява с този на непушачи.“
- „Европейското кардиологично дружество и Американската сърдечна асоциация препоръчват седмично 150 мин. умерена или 75 мин. тежка физическа активност.“
- „Инсултът е хетерогенно заболяване. Необходими са задълбочени познания за механизмите, по които възниква, за да се назначи подходяща терапия и да се осъществи превенция. Сърдечно-съдовите заболявания могат да бъдат причина, усложняващ фактор или следствие от острия инсулт… Мозъчният инсулт е хронично заболяване, изискващо дългосрочно проследяване и лечение. Само координираното интердисциплинарно сътрудничество между невролози, кардиолози, рентгенолози, ангиолози, неврохирурзи и др. може да подобри изхода от инсулта и да профилактира повторното му възникване.“
Инициаторът на днешния ден – Световната организация за инсулти, напомня, че всеки, по всяко време и навсякъде може да стане част от статистиката. Най-важното, което трябва да помним, е, че голям процент от случаите са предотвратими. От години организацията води политика за глобална информираност сред хората как няколко стъпки могат да доведат до огромна промяна.
- Редовни физически упражнения.
- Здравословно хранене и борба с наднорменото тегло.
- Намалена консумация на алкохол.
- Отказ от тютюнопушене.
- Контрол над рискови фактори, като високо артериално налягане, захарен диабет и висок холестерол.
- Достъпно обучение сред цялото население относно първите белези на инсулт и необходимите мерки.