Инфекциите на отделителната система са сред най-широко разпространените заболявания в световен мащаб. В детска възраст инфекциите на пикочните пътища са вторите по честота заболявания след тези на дихателната система. Склонността им към хронифициране поставя в риск от тежко бъбречно увреждане боледуващите деца.
Възможно ли е изключителното кърмене да намалява риска от уроинфекции?
А по-голямата продължителност на кърменето да понижава риска от инфекции след отбиване?
На тази важна и слабо проучвана в световен мащаб тема е посветена новата монография на д-р Росица Чамова „Протективен ефект на кърмата върху инфекциите на отделителната система до тригодишна възраст“. Изданието е в помощ на специализанти по медицина, педиатри, общопрактикуващи лекари.
Съвършената формула на кърмата
Кърмата е доказателство за съвършенството на природата. Тя е винаги прясна, стерилна и затоплена до идеалната температура. Осигурява всички хранителни вещества, енергия и течности, от които бебето се нуждае до шестия месец от живота си. В първите часове и дни след раждането съставът е близък до този на кръвната плазма, която храни плода вътреутробно чрез пъпната връв. Докато минават дните, седмиците и месеците, нуждите на детето се променят. Променя се и „формулата“ на кърмата – белтъците, мазнините, въглехидратите, витамините и минералните вещества са в непрекъснато балансирано съотношение. Освен идеална храна, кърмата е и течност, тъй като 87% от обема ú е вода.
Любопитно от страниците
„Проучванията предоставят статистическа подкрепа на становището, че кърмата е част от естествените защитни сили срещу инфекции на пикочните пътища. Повсеместно използваната антибиотична профилактика на рецидивиращите уроинфекции в детска възраст вече губи позиции. Работещите в областта специалисти търсят решение чрез въздействие посредством елиминиране на рисковите фактори. Прилагането на съвременните препоръки за практиките за кърмене е възможност за профилактика на това широко разпространено заболяване.“
„Базирайки се на съвременните препоръки за захранване на кърмачето, експертите по хранене от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) предлагат зеленчуците и зърнените каши без глутен да се включват през пети-шести месец… зърнените каши, съдържащи глутен – шести-седми месец; плодове – шести-седми месец; жълтък – шести месец; месо и риба – седми месец; сирене, извара – осми месец; краве кисело мляко като компонент на ястия – девети месец; бобови – десети-единадесети месец; сухар, хляб – осми месец; млечно масло и растителни масла – седми месец; вода (при въвеждане на захранване) – пети-шести месец.“
„Официалните становища на СЗО, ESPGHAN и EFSA са, че при кърмени здрави деца до момента на захранване (4-6-месечна възраст) потребностите от течности се осигуряват единствено от майчиното мляко… При захранване кърмачето вече се нуждае от допълнителен прием на течности.“
Д-р Росица Чамова завършва медицина в Медицински университет – Пловдив. Има придобити специалности по спешна медицина и хранене и диететика. Работила е като ординатор в Център за спешна медицинска помощ в гр. Ямбол (1996-2005) и в Център за спешна медицинска помощ в гр. Варна (2005-2013). Д-р Чамова е част от академичния състав на УС по хигиена на Катедрата по хигиена и епидемиология в МУ-Варна. Научните ú интереси са в областта на детското хранене, храненето по време на бременност и кърмене, затлъстяването и метаболитните нарушения. Член е на Български лекарски съюз, Българско дружество по хранене и диететика, Българско сдружение по детска гастроентерология, хепатология и хранене, Българско дружество по обществено здравеопазване.
Монографията „Протективен ефект на кърмата върху инфекциите на отделителната система до тригодишна възраст“ на д-р Росица Чамова можете да намерите в книжарниците на Медицински университет – Варна и онлайн от тук.