октомври 2024
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Categories
Издателство Любопитно Новини

Готови ли сте заедно да отпразнуваме Международния ден на щастието и Първа пролет?

Днес слънцето се намира точно над екватора, приблизително 12 часа над хоризонта и съответно 12 часа под хоризонта. Пролетното равноденствие възвестява настъпването на астрономическата пролет в Северното полукълбо! Редица древни култури и цивилизации използвали слънцето в своите архитектурни творения: паметници-, храмове- и сгради-календари. Чрез тях на този ден проследявали равноденствията с доста голяма точност. Пирамидата Ел Кастило в Чичен Ица, Мексико, Стоунхендж в графство Уилтшър, Великобритания, храмът Ангкор Ват в Сием Реап в Камбоджа, мегалитният храмов комплекс Мнайдра в Малта, замъкът Ховенвип в югоизточната част на Юта, САЩ, са само малка част от тези творения.

У нас пролетното равноденствие е по-познато като Първа пролет и освен на днешната дата, често се празнува и няколко дни по-късно – на Благовещение (25 март). По традиция на празника се става рано сутрин, за да е благосклонна към нас годината. На този ден трябва всеки да има в джоба си златна или сребърна монета, за да има добри доходи през годината, както и залък хляб, за да има винаги храна на трапезата у дома. Народните поверия повеляват домът да се помете добре и сметта да се запали в огнището, за да изгори всичко лошо. Разчистват се всички стари и ненужни вещи. Прекопават се лехите с цветя, присаждат се овощните дръвчета, за да са сладки плодовете им и се садят пресни подправки. На традиционната трапеза се поднасят чушки, пълнени с орехи, лучник, супа от прясна коприва, салата от магданоз и джоджен, шарена питка с орехови ядки и сушени плодове и, разбира се, риба – печена или варена.

Днешният ден е вашето време за ново начало, на чисто, без негативни емоции. Неслучайно тази дата е избрана и за Международен ден на щастието. Макар и празнуван сравнително отскоро, той е един от най-добрите поводи за празненство в редица близки и далечни страни и бързо набира популярност. Неговото начало се поставя в държавата Бутан по време на шестдесет и шестата сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации на тема „Щастие и благополучие: определяне на нова икономическа парадигма“. Още в началото на 70-те години на миналия век в Бутан се въвежда социалният измерител брутно национално щастие като алтернатива на брутния вътрешен продукт. Кралство Бутан е и инициатор на резолюция 66/281 от 12 юли 2012 г., с която 20 март е официално обявен за Международен ден на щастието и благополучието.

За народа на Бутан брутното национално щастие се основава на 4 стълба: добро управление, устойчиво социално-икономическо развитие (справедливо общество, безплатно образование и здравеопазване), опазване и насърчаване на културната идентичност на страната, както и опазване на околната среда и природните ресурси за идните поколения.

В книга си „География на блаженството“ (2008 г.) Ерик Уайнър, чуждестранен кореспондент на Националното обществено радио на САЩ), споделя: „Накратко, брутното национално щастие е показател, чрез който се измерва напредъкът на нацията – не чрез нейния платежен баланс, а по-скоро чрез щастието или нещастието на народа ѝ. Това е идея, която демонстрира огромна разлика от начина, по който ние разсъждаваме за парите, удовлетворението и задълженията на правителството към народа му“.

В Бутан този ден се отбелязва с медитация. Ето как и някои от другите страни по света празнуват щастието:

  • Още през първата година след обявяването му, т.е. през първия Международен ден на щастието, се организират множество празненства по света: кафенета по всички краища на земята излъчват филма „Happy“, в Хонконг се организира йога на смеха, флаш моб в Лондон.
  • ООН създава платформата 24hoursofhappiness.com за набиране на средства за хуманитарни кампании, която се оказа голям успех. Повече от 300 души от всички краища на Земята, танцуващи по истински щастлив начин на песента „Happy“ от Фарел Уилямс, създават 24-часово изпълнение, излъчвано онлайн и харесвано от милиони.
  • Норвегия, Швейцария, Дания, Исландия и Финландия, които, според Световния доклад за щастието, все още са водещи в класирането за национално щастие, организират разнообразни локални инициативи в подкрепа на този празник.
  • В Маями Бийч, Флорида, в края на март предстои провеждането на Световен фестивал на щастието. Това 9-дневно ежегодно празненство включва редица семинари, уъркшопи и неформални срещи, които целят да помогнат на участниците да изградят преживявания, които ще им помогнат да се насладят на живота.

Медицински университет – Варна също отбелязва Международния ден на щастието – 20.03 – от 2016 г. насам, когато е издадена и монографията на доц. Десислава Ванкова „Щастие, качество на живот и здраве“. А ето и рецептата за щастие, която тя любезно сподели с нас.

През 2023 г., на 20 март, в МУ-Варна, честването на празника стартира с пленер – съвместна инициатива между отдел „Издателска дейност“ и „Катедрата по социална медицина и организация на здравеопазването“. Каним ви да ни изпратите вашите пъстри и весели рисунки с послания до 24 май! „Най-щастливите“ произведения ще бъдат включени в книга, която участниците могат да получат като коледен подарък. Повече за инициативата – четете в сайта на Университетското издателство.

Как да се почувстваме по-щастливи в празничния ден? – 3 съвета за подобряване на настроението

Как нашето тяло реагира на щастието и как щастието подобрява нашето качество на живот?

Има 4 основни „химически вещества на щастието“, чийто синтез се контролира от лимбичната система в главния мозък. Те отговарят за различни аспекти от доброто настроение, което ни обзема, когато сме истински щастливи:

  • Допамин – той е отговорен за появата на чувство за удоволствие. Синтезира се обикновено когато сме постигнали успех или покорили нова цел.
  • Окситоцин – хормонът на свързването. Провокира се от доверието и обичта ви към приятел или член на семейството.
  • Серотонин – нивата му се увеличават, когато се почувстваме оценени. Той стабилизира настроението ни, затова можем да го определим като хормон на хармонията.
  • Ендорфин – появява се в екстремни ситуации, често когато се смеем или правим нещо приятно за нас. Може да се приеме и като болкоуспокояващо, генерирано от самите нас. Именно ендорфинът ни доставя това усещане за топлина, когато сме щастливи.

„Всяка мисъл, намерение или действие, свързани с увеличаването на изброените невротрансмитери или хормони, биха могли да доведат ди усещане за щастие. Изследванията в областта на здравето и щастието доказват, че общуването и качеството на взаимоотношенията между хората; дейностите, свързани с помощ и чувство, че си полезен; оптимистичният подход към живота; добре развитата здравна система и хуманното отношение на лекарите и здравните работници към пациентите са протективни детерминанти на щастието, а оттам и на качеството на живот, свързано със здравето.“ [Ванкова, Д. Щастие, качество на живот и здраве. Научно изследване на класическите философски принципи за щастието и еволюцията им до оценка на иновативните здравни технологии. Варна, МУ-Варна, 2016. 152 с.]

Повече по темата можете да чуете и в интервюто нa MU-Vi TV, посветено на Международния ден на щастието, с доц. Десислава Ванкова от Катедрата по социална медицина и организация на здравеопазването към МУ-Варна.

Не забравяйте, че да бъдеш щастлив е човешко право и си заслужава да се празнува!