В книжарниците на МУ-Варна вече можете да откриете учебника „Практическа гинекология за акушерки“. В него авторите, доц. Валя Димитрова и ас. Славена Илиева, подробно обясняват техниките, познанията, необходимите инструменти и контраиндикациите за осъществяване на основни манипулации в гинекологичната практика.
Изключително изчерпателно е поднесено изкуството за разпитване на пациента – истинско предизвикателство за гинекологичния специалист. Задаваните въпроси са ключови за свалянето на анамнеза и достигането до диагноза, но те засягат най-интимната част от живота на човека. Изцяло насочен към практиката, учебникът подробно описва подходящата атмосфера, подхода към пациента, съвети за формулиране на запитванията…
„Подготовката на книгата „Практическа гинекология за акушерки“ цели обезпечаване на обучението с достъпна, съобразена с програмите по клиничните дисциплини информация относно акушерските дейности и грижи при гинекологични заболявания, утвърждаване на практически подходи при подготовката и участието на акушерката в манипулации и операции, работа с документация, организационни аспекти на акушерските грижи в гинекологично отделение/ клиника и др.
В отделните теми е включена основна информация по проблема, като е поставен акцент върху задълженията на професионалистите по здравни грижи. Разработените алгоритми за участие на акушерката в различните манипулации и оперативни техники следват тенденциите в развитието на медицинската наука и практика и са насочени към унифициране на акушерските грижи и улесняване на адаптацията към реалната акушерска практика в гинекологичните клиники.
Изразяваме дълбокото си убеждение, че акушерките са професионалисти, които притежават знания, умения и дръзновение да практикуват медицина, основана на доказателства и насочена към потребностите на пациента.“ От авторите
Любопитно от страниците
- „Първите сведения за прилагане на кръвопреливане са от 1667 г. Жан Баптист Дени, лекар на френския крал Луи XIV, извършва кръвопреливане на психично болния Антоан Мороа, като била използвана телешка кръв. Не се установява положителен ефект. След второ кръвопреливане състоянието на пациента се подобрява, но не след дълго той починал… През 1670 г. преливането на животинска кръв е забранено, като за това се произнасят английският парламент и папата. Кръвопреливането изпада в забрава през следващите 150 години.“
- „Някои хора смятат, че има връзка между кръвните групи и храните, които е добре да се консумират. Популярни са следните модели на хранене. Кръвната група 0 се среща най-често. Тя е най-стара и хората, които я притежават, са универсални дарители. Храносмилателната и имунната им система са много силни, затова те са наречени „месоядни“. Животинските протеини са много полезни за тези хора, мазнините също (в умерени количества). Въглехидратите трябва да се приемат по-ограничено. В повечето случаи хората с кръвна група 0 са силни и притежават лидерски качества. Тези, които са с кръвна група А, трябва да наблягат предимно на растителни храни. Те са изобретателни и емоционални. Кръвна група B се смята за групата на щастливците, защото е универсална и хората, които принадлежат към нея, може да се хранят много разнообразно. Те са свободомислещи и независими. AB е най-новата кръвна група и е възникнала вследствие на смесване между индивиди с кръвни групи A и B. Хората с тази група може да се хранят смесено. Те са страстни, емоционални, дружелюбни и интуитивни.“
- „Гинекологичната анамнеза изисква атмосфера на доверие, дискретност и спокойствие… Смята се, че 90% от диагнозата се поставя въз основа на анамнезата, 9% – за сметка на физикални, и 1% – на допълнителни изследвания.“
Доц. Валя Димитрова завършва ПМИ „Др. Ненчо Николаев“ – Варна (днес Медицински колеж), със специалност „Акушерка“ и МУ-Варна със специалност „Управление на здравни грижи“. Има придобита специалност по обществено здравеопазване. Доц. Димитрова е автор на над 18 публикации и има 20 участия в научни конференции. Основните й научни интереси са в областите на обучението на акушерки и оказването на здравни грижи в акушерството и гинекологията. Доц. Димитрова е част от академичния състав на Катедра по здравни грижи и ръководител на Учебния сектор „Акушерка“.
Ас. Славена Илиева завършва специалност „Акушерка“ в МУ-Варна и „Управление на здравните грижи“. Има придобита специалност по обществено здравеопазване. В продължение на 4 години работи като акушерка в интензивно неонатологично отделение към СБАГАЛ „Проф. д-р Д. Стаматов“ – Варна. Има над 20 научни публикации и участия в научни конференции и форуми. Основните й научни интереси са свързани с обучението на акушерки и оказването на здравни грижи в акушерската практика. Част е от академичния състав на Учебен сектор „Акушерка“ към Катедра по здравни грижи.
Учебникът “Практическа гинекология за акушерки” можете да откриете в книжарниците на МУ-Варна или в нашия онлайн магазин от тук.