октомври 2024
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Categories
Издателство Любопитно Новини

Грижа за детското очно здраве в България и Варна: анализ и предизвикателства

Детското очно здраве е от изключителна важност за правилното и своевременно развитие на децата, като всяко нарушение в зрителната функция може да доведе до значителни проблеми в училищните постижения и цялостния прогрес на детето. Грижата за детското очно здраве в България е комплексен и многопластов процес, който изисква усилия от всички страни – правителство, здравни специалисти и общество. Наличието на ефективни профилактични програми и усилване на координацията между различните инициатори са ключови стъпки към подобряване на зрителното здраве на бъдещите поколения.

Днес ще поговорим именно за детското очно здраве, за което можете да научите доста от съвременната монография на Красимира Димитрова „Детско очно здраве“, издадена през 2024 г. от Издателството на Медицински университет – Варна. В следващите редове ще можете да прочетете повече за националната стратегия и ресурсите, които биха осигурили необходимата подкрепа за навременното откриване и корекция на зрителните проблеми, което е от съществено значение за развитието на детето и качеството на неговия живот.

 

Общи практики за профилактика на детското очно здраве

Съвременните подходи към профилактиката на детското очно здраве са насочени към редовни проверки на зрителната функция в различни възрастови етапи. Основни моменти в тези профилактични практики включват скриниране на определени възрастови групи: при здрави нерискови деца това включва проверки на 3-6-месечна възраст, на 1 година, на 3, 5 и 7 години, а след това ежегодно в училищна възраст. Предмет на зрителния скрининг са най-честите причини за зрителни нарушения в детска възраст, като рефракционни грешки (хиперметропия, миопия, астигматизъм, анизометропия) и амблиопия.

В различни европейски страни профилактиката на детското очно здраве е сходна и включва редовни прегледи от различни специалисти – офталмолози, педиатри, училищни лекари, ортоптисти и други. Програмите за скрининг и профилактика варират в зависимост от националната политика, финансирането и организационните структури в отделните държави. Например, в Австрия, Дания, Финландия и Чехия обхватът на профилактичните прегледи достига над 95% от децата, като финансирането е с държавни средства.

Ето някои примери за профилактичните програми в някои страни:

Държава Обхват Специалисти 0-4 мес. 6-30 мес. Предучилищна

възраст

Финансиране Покритие
Австрия нац. офталмолози, педиатри, училищни лекари + + + здравно осигуряване, държава над 95%
Белгия нац. ортоптисти, педиатри, сестри, други + + + регионално 40 – 95%
България локал. ОПЛ + здравно осигуряване няма данни
Хърватия нац. офталмолози, педиатри, училищни лекари + + + здравно осигуряване,

държава

над 90%
Кипър

 

нац. училищни лекари + + + държава над 80%

 

Чехия нац. офталмолози, ортоптисти,

педиатри, оптометристи, други

+ + + здравно осигуряване по региони над 95%
Дания нац. сестри, училищни лекари, ОПЛ + + + регионално над 95%
Естония локал. офталмолози, педиатри + + + здравно осигуряване начало на програма
Финландия нац. сестри, училищни лекари, ОПЛ + + + държава, общини над 95%
Франция локал. сестри, педиатри, училищни лекари, ортоптисти + + + здравно осигуряване, регион над 80%
Германия нац. педиатри + + + здравно осигуряване над 95%
Гърция нац. офталмолози + държава над 60%
Унгария нац. педиатри, сестри, училищни лекари + + + здравно осигуряване, държава над 95%
Исландия нац. педиатри, сестри + + + държава над 95%
Израел нац. педиатри, сестри + + + държава над 80%
Италия нац. педиатри + + региони над 80%
Латвия нац. офталмолози, педиатри + + + държава над 60%
Люксем-

бург

нац. ортоптисти, педиатри, сестри + + + здравно осигуряване, държава над 95%
Малта нац. ортоптисти, сестри, оптометристи, училищни лекари + + държава над 80%
Черна гора нац. педиатри, сестри + + + държава няма данни
Нидер-ландия нац. лекари, сестри, оптометристи + + + общини над 95%
Норвегия нац. сестри, ОПЛ, училищни лекари + + + общини над 95%
Полша нац. педиатри, ОПЛ + + държава над 80%
Португалия нац. ОПЛ + + държава начало на програма
Румъния локал. офталмолози + + държава, благотвори-телни организации над 80%

 

 

 

Сърбия нац. офталмолози, педиатри + + + държава над 95%
Словакия нац. офталмолози, ортоптисти, педиатри + + + родители, здравно осигуряване над 90%
Словения нац. педиатри, училищни сестри + + + здравно осигуряване Над 95%
Испания локал. педиатри, офталмолози, оптометристи + + родители, нац. начало на програма
Швеция нац. медицински сестри + региони над 95%
Швейцария локал. офталмолози, ортоптисти, педиатри, сестри, оптици, училищни лекари, ОПЛ + + + здравно осигуряване над 80%
Турция нац. офталмолози + + родители начало на програма
Велико-британия нац. ортоптисти, сестри + региони над 95%

 

 

Профилактика на детското очно здраве в България

В България практиките за профилактика на детското зрение са по-слабо развити в сравнение с много европейски страни. Липсва единна национална програма за систематични прегледи и скрининг на детското зрение. Провеждат се епизодични регионални профилактични програми, организирани от правителствени и неправителствени организации, но те са недостатъчни за покриване на нуждите на цялото население. Основната част от профилактиката се извършва от общопрактикуващи лекари (ОПЛ), което често не включва всички необходими изследвания за ранно откриване на зрителни проблеми.

Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве за периода 2012-2030 г., приета с решение на Министерския съвет №333 от 9 април 2021 г., поставя акцент върху скринингите за детско зрение и ранното откриване на зрителни нарушения, подчертава значимостта на този аспект на здравеопазването и предоставя основата за стратегическите действия в областта. Въпреки това, тази програма не успява да постигне обхват, сравним с други европейски държави. Основните предизвикателства в страната включват липсата на достатъчно квалифицирани специалисти по детско очно здраве и недостатъчното финансиране на профилактичните дейности. По данни на някои проучвания голям процент от децата в България не преминават препоръчителните офталмологични прегледи, което увеличава риска от късна диагноза на сериозни зрителни проблеми.

 

Профилактика на детското очно здраве във Варна

Град Варна е добър пример за успешно приложение на профилактични програми за детско очно здраве в България. През последните години се наблюдава стабилно развитие на местни инициативи за подобряване на очното здраве на децата. От 2012 г. във Варна се провежда общинска профилактична програма за детско зрение с участие на офталмолози и офталмологични сестри от Специализираната болница за очни болести за активно лечение (СБОБАЛ) – Варна.

Алгоритъм на общинска програма „Детско зрение“

Програмата осигурява безплатни прегледи за деца от детските и учебните заведения в града. Родителите заявяват желание за профилактичен преглед на детето чрез предоставяне на писмено информирано съгласие за участие в програмата. За периода 2013-2023 г. са направени профилактични прегледи на над 8,570 деца. Основната цел на програмата е ранно откриване на зрителни нарушения в периода на детството и осигуряване на достъп до профилактична офталмопедиатрична здравна грижа.

В рамките на програмата се извършват скринингови и контролни прегледи, както и обучение на родители и деца в добра грижа за очното здраве. Скрининговият преглед включва: определяне на некоригирана зрителна острота за далеч, обективно изследване на рефракцията, изследване на стереозрение, цветно зрение, червен рефлекс мотилитет, биомикроскопия и изследване на очно дъно. Родителите получават информация за зрителния статус на детето, а на деца с отклонения от нормата се препоръчва пълен очен преглед, който да включва по-специализирани изследвания (например: роговична топография, оптична кохерентна томография, конфокална микроскопия, биометрия, тонометрия, пахиметрия и др.). Инициативи като тази доказват, че с правилна организация и подкрепа ефективната профилактика е напълно възможна.

Още по темата можете да откриете в изданието на Красимира Димитрова „Детско очно здраве“, което се предлага в електронния магазин на Университетско издателство МУ-Варна, както и в университетските книжарници.