септември 2024
П В С Ч П С Н
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Categories
Издателство Любопитно Новини Полезно

Научете повече за хранителните добавки и тяхната безопасност в монографията „Систематичен преглед на свойствата и действието на хранителни добавки“ с автори Надя Агова и Светлана Георгиева

Приемането на хранителни добавки стана значително по-популярно през последните години. Българите са все по-склонни да следват „западния модел“ на хранене, което означава консумиране на повече пакетирана храна или такава приготвена в заведения за бързо хранене за сметка на домашната. В резултат – по-активните индивиди, младежите, както и възрастните хора, които се стремят да живеят по-здравословно, прибягват до хранителните добавки, чиято реклама в различните медии е все „по-агресивна“. По данни на IQVIA, представени в монографията „Систематичен преглед на свойствата и действието на хранителни добавки. Безопасност и качество“, с автори Надя Агова и Светлана Георгиева, само през 2021 г. е отчетен двуцифрен ръст в продажбите на хранителни добавки на фармацевтичния пазар в България. През този период продадените продукти, регистрирани като хранителни добавки, са на стойност близо 5 млрд. лв., а пазарът на хранителни добавки и козметика достига 815 млн. лв.

Ето и ключовите фактори, свързани с развитието на науката, маркетинга и промените в обществото като цяло, които най-често влияят на потребителите на тези фармацевтични продукти:

  • Увеличена информираност и достъп до информация

С развитието на интернет, особено на социалните мрежи, информацията за здравето и храненето стана по-достъпна за широката публика. Хората имат лесен достъп до данни и изследвания, които демонстрират ползите от определени хранителни вещества. Това увеличи осведомеността за потенциалните дефицити в диетата и насърчи употребата на добавки като средство за оптимизиране на здравето.

  • По-забързан начин на живот и стрес

Модерният начин на живот често не позволява редовно и балансирано хранене, което води до недостатъчен прием на важни витамини и минерали. Хранителните добавки се възприемат като удобен начин за компенсиране на тези дефицити. Стресът и умората, които са неизбежни в ежедневието, също насърчават хората да търсят решения за подобряване на енергията и имунитета си.

  • Повишен интерес към превантивната медицина

През последните години фокусът в здравеопазването както в страната, така и в световен мащаб, се измества от лечение към превенция. Хранителните добавки се разглеждат като част от стратегията за поддържане на добро здраве и предотвратяване на хронични заболявания. Много изследвания показват, че приемането на определени витамини, минерали и антиоксиданти може да намали риска от заболявания като сърдечносъдови болести и остеопороза.

  • Маркетинг и реклама

Фармацевтичната и хранително-вкусовата индустрия инвестира значителни средства в реклама и маркетинг на хранителни добавки. Това, в комбинация с нарастващата популярност на знаменитостите, които препоръчват добавки, допълнително подхранва потребителския интерес, особено след КОВИД-19.

  • Научни открития и иновации

Научните изследвания в областта на храненето и биохимията разшириха познанията за ролята на микронутриентите в организма. Откритията, че определени хранителни вещества могат да имат специфични ползи за здравето, като подобряване на когнитивните функции, укрепване на имунната система или поддържане на здравето на кожата,  доведоха до създаването на редица нови хранителни добавки.

 

Класификация и предназначение на хранителните добавки: правила, състав и категории

Разнообразието на хранителни добавки на пазара затруднява тяхната класификация, затова Европейската комисия въвежда хармонизирани правила с Директива 2002/46. Целта е да се защити здравето на потребителите и да се избегне подвеждаща информация. Класификацията на добавките е базирана на тази директива и обхваща три основни типа: природни, полусинтетични и синтетични. Съставът им включва шест основни категории вещества: витамини, минерали, аминокиселини, есенциални мастни киселини, фибри и растителни екстракти. Витамините и минералите са допълнително класифицирани според АТС системата, като добавките са подредени в групи според съдържанието им.

Според състава им хранителните добавки се класифицират като:

  • витамини: добавки, съдържащи различни витамини, като витамин C, D, B комплекс и др., които подпомагат различни физиологични функции;
  • минерали: включват добавки с минерали, като калций, магнезий, желязо и други, необходими за поддържане на здравето;
  • антиоксиданти: добавки, съдържащи вещества, които предпазват клетките от оксидативен стрес;
  • аминокиселини: включват основни и неосновни аминокиселини, които са важни за протеиновия синтез и други биологични процеси.

Според предназначението им хранителните добавки се класифицират като:

  • общи здравни добавки: служат за поддържане на общото здраве и благополучие, включително поддържане на имунната система;
  • специфични здравни добавки: насочени към конкретни здравословни проблеми или условия, като добавки за стави, сърдечносъдова система или когнитивна функция;
  • спортни добавки: използват се предимно от спортисти и физически активни хора за подобряване на представянето, възстановяването и мускулния растеж.

Тези класификации помагат да се определят най-подходящите добавки за специфичните нужди на всеки индивид.

 

Ролята на хранителните добавки: ползи за имунитета, енергията и физическото състояние

Хранителните добавки могат да бъдат полезни по различни начини, в зависимост от индивидуалните нужди и цели на човека. Ето някои от основните ползи, които те предлагат:

  1. Корекция на хранителни дефицити

Много хора не получават достатъчно количество от определени витамини и минерали чрез храната си. Това може да се дължи на неправилно хранене, специфични диетични ограничения или увеличаване на нуждите на организма (например по време на бременност). Добавките могат да помогнат за попълване на тези дефицити и да поддържат балансиран хранителен статус.

  1. Подобряване на имунната система

Някои добавки, като витамин C, витамин D и цинк, са известни със своето благоприятно въздействие върху имунната система. Те могат да помогнат за намаляване на риска от инфекции и да подобрят общата устойчивост на организма към болести.

  1. Подпомагане на костното здраве

Добавки като калций, витамин D и магнезий са важни за поддържането на здрави кости. Те могат да помогнат за предотвратяване на остеопороза и други свързани с костите заболявания, особено при по-възрастните хора.

  1. Подобряване на когнитивните функции и настроение

Някои добавки, като омега-3 мастни киселини, витамин B12 и магнезий, могат да подпомогнат мозъчната функция и да подобрят настроението. Омега-3 мастните киселини, например, са свързани с намаляване на риска от депресия и подобряване на паметта.

  1. Подкрепа за здравето на сърцето

Добавки като коензим Q10, омега-3 мастни киселини и фибри могат да подпомогнат здравето на сърдечносъдовата система. Те могат да помогнат за регулиране на холестерола, понижаване на кръвното налягане и намаляване на риска от сърдечни заболявания.

  1. Подобряване на кожата, косата и ноктите

Биотин, колаген и витамин E са добавки, които често се използват за подобряване на състоянието на кожата, косата и ноктите. Те могат да помогнат за намаляване на признаците на стареене, заздравяване на косата и укрепване на ноктите.

  1. Подобряване на физическата производителност и възстановяване

Добавки като протеин, креатин и BCAA (разклонени аминокиселини) са популярни сред спортисти и активни хора. Те могат да помогнат за подобряване на мускулната маса, увеличаване на силата и ускоряване на възстановяването след тренировки.

  1. Подпомагане на храносмилането

Пробиотици и ензими могат да подобрят храносмилателното здраве, като подпомагат баланса на чревната флора и подобряват разграждането и усвояването на храната.

  1. Превенция на хронични заболявания

Много добавки имат антиоксидантни свойства (като витамин C, витамин E и ресвератрол), които могат да помогнат за защита на клетките от оксидативен стрес и по този начин да намалят риска от развитие на хронични заболявания, включително рак.

  1. Подобряване на енергията и борба с умората

Добавки като витамин B12, желязо и коензим Q10 могат да помогнат за увеличаване на енергийните нива и намаляване на умората, особено при хора с дефицит на тези хранителни вещества.

 

Разбира се, не можем изцяло и единствено да разчитаме на хранителните добавки да ни доставят необходимата енергия и да поддържаме желаното от нас здравословно състояние. Важно е да се отбележи, че хранителните добавки трябва да се използват разумно и в комбинация с балансирана диета. Консултацията с медицински специалист преди започване на прием на добавки е препоръчителна, особено ако вземаме някакво лекарство или имаме съществуващи здравословни проблеми.

* * *

Повече подробности по темата четете в монографията „Систематичен преглед на свойствата и действието на хранителни добавки. Безопасност и качество“, с автори Надя Агова и Светлана Георгиева, отпечатана от Издателство МУ-Варна в началото на 2024 г.