април 2025
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Categories
Издателство Новини

Нова монография посветена на съвременната детска ендоскопия, предназначена за лекарите, които вярват, че „по-малко инвазивно“ може да означава „повече за пациента“

Една от най-динамично развиващите се области в съвременната медицина е ендоскопията – метод, който съчетава диагностика и лечение с минимална травма за пациента. Но когато става дума за най-малките – децата – предизвикателствата се умножават, а подходите изискват особена прецизност. Именно тази тема е в центъра на новата монография на д-р Петар Стамов – „Съвременни подходи в детската ендоскопия“, издадена от Университетското издателство на Медицински университет – Варна в началото на 2025 г.

 

Между микрокамерата и скалпела: съвременни възможности за диагностика

Какво вижда лекарят, когато гледа отвъд симптомите? Благодарение на развитието на ендоскопската апаратура – много повече, отколкото преди. Монографията проследява технологичния напредък – от първите опити със светлинни водачи и ригидни инструменти през XIX век до съвременните видеоендоскопи с висока резолюция и ултразвук.

Изданието представя широка гама ендоскопски методи, използвани в детската възраст – от гастроскопия и колоноскопия до капсулна ентероскопия и ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография. Обсъждат се подходи за ранна диагностика на гастроинтестинални заболявания, процедури за отстраняване на чужди тела, лечение на кървене и вродени аномалии. Специално внимание е отделено на състояния като цьолиакия, възпалителни заболявания на червата и гастроезофагеална рефлуксна болест.

 

Българският принос: как стигнахме дотук

Една от най-ценните части на монографията е историческият преглед на детската ендоскопия в България. В него са проследени постиженията на пионери от 70-те години на XX век, както и на съвременни специалисти, които въвеждат нови технологии и разширяват обхвата на практиката.

Особено внимание е отделено на ролята на детските хирурзи като ендоскописти. Авторът подчертава, че чрез ендоскопията те не само диагностицират заболявания, но и проследяват резултатите от хирургичното лечение, както и извършват специфични оперативни манипулации. Това изтъква нуждата от целенасочено обучение, междудисциплинарно сътрудничество и сертифициране на специалисти – ключови въпроси, които монографията също разглежда последователно и задълбочено.

 

За кого е тази книга?

Монографията съчетава теоретична задълбоченост с практическа насоченост. Предназначена е за педиатри, ендоскописти, детски хирурзи и специализанти – т.е. всички лекари, които работят с най-малките пациенти и се стремят към прилагането на щадящи, съвременни решения. За онези, които искат да разберат как технологиите променят медицинската практика и отварят нови хоризонти за лечение в детската възраст.

Книгата систематизира добрите практики в областта, като представя ясно изискванията за безопасност, необходимото оборудване, организацията на работа в екип и нуждата от адекватно обучение – все ключови фактори за успеха на ендоскопските процедури при деца.