юни 2025
П В С Ч П С Н
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Categories
Издателство Новини

Здравословно стареене в дигиталния свят: предизвикателствата на мултиморбидността

Университетското издателство на Медицински университет – Варна (МУ-Варна) продължава своята образователна онлайн кампания в рамките на Европейската седмица на общественото здраве (EUPHW) с фокус върху темата за 14 май – Здравословно стареене в дигиталния свят: предизвикателствата на мултиморбидността.

 

Европа се променя: повече възрастни хора, нови отговорности

През 2024 г. за първи път в историята населението на Европа на възраст над 65 години надвишава това на по-младите поколения. Това е значително постижение и доказателство за успехите на общественото здравеопазване – по-дългият живот носи със себе си възможности не само за възрастните хора и техните семейства, но и за обществото като цяло. Въпреки това, мащабът на тези възможности и приноси зависи до голяма степен от един ключов фактор: ЗДРАВЕТО.

Данните показват, че голяма част от възрастните хора живеят с множество хронични заболявания – т.нар. мултиморбидности. Това състояние поставя предизвикателства не само пред тях самите, но и пред здравната система и обществото като цяло. Добрата новина е, че голяма част от тези състояния могат да бъдат предотвратени чрез интервенции в заобикалящата среда, социална подкрепа и адекватни здравни политики.

 

За необходимостта от адаптиране на системите за грижа

Всички хора се нуждаят от грижи в определен етап от живота си. Затова укрепването на системите за здравна и социална подкрепа, включително адаптирането на здравните услуги към нуждите на възрастното население, е от ключово значение. Грижата за възрастните хора трябва да бъде достъпна, интегрирана, етична и ефективна.

 

Технологиите и възрастта: възможности и предизвикателства

Дигиталните здравни инструменти – като телемедицина, електронни здравни досиета, мобилни приложения и дистанционно наблюдение – предлагат огромни възможности за подобряване на грижите и самостоятелния живот при възрастните хора. Но за съжаление, не всички имат достъп до тях.

Дигиталното разделение продължава да бъде пречка – липса на дигитална грамотност, недостъпна техника, или просто несигурност при боравене с технологии. Ако не бъдат предприети мерки, тези неравенства ще се задълбочат още повече.

 

Въпроси за размисъл:

  • Как можем да насърчаваме здравословното стареене, като едновременно осигуряваме адекватна грижа при множество хронични заболявания?
  • Каква роля играят дигиталните технологии в подкрепа на възрастните хора?
  • Как можем да преодолеем дигиталното разделение, така че никой да не бъде изоставен?

 

Подбрани издания на Университетското издателство на МУ – Варна, които ни дават отговори по темата

В подкрепа на днешната тема, представяме избрани публикации, които разглеждат аспектите на здравословното стареене, дигиталното здравеопазване и продължаващото обучение на здравни специалисти:

 

Продължавайте да следите ежедневните ни публикации от 12 до 16 май 2025 г., посветени на Европейската седмица на общественото здраве. Утрешната тема: Равно здравеопазване и социалните детерминанти на здравето.

Заедно градим знание за едно по-здраво, по-устойчиво бъдеще!