Повече от 3 милиарда души по цялото земно кълбо в момента седят в своите домове. Отменят се полети, затварят се граници, но за първи път толкова масово гражданите на света правят опит да се свържат помежду си. Посрещаме Световния ден на здравето през 2020 г. в нетипично глобално единство.
На 23 март генералният секретар на Обединените нации Антониу Гутериш призова да спрем поне за момент лудостта на военните размирици и да се обединим в общата битка за здравето си. Междувременно спонтанно се организираха масови събития, с които милиони изразиха уважението си към здравните работници. Дарители от цял свят започнаха да подкрепят здравните системи. Артисти и учени дадоха безпрецедентен безплатен достъп до това, което правят. Хора от всички континенти, раси, пол и възрасти, различни по доходи и образование, се присъединиха към мащабното движение “Остани си вкъщи”.
Глобални в своето гражданство, здраве и инициативи
Случилото се през последните месеци показа до каква степен всички населени точки са свързани. Световни лидери привлякоха вниманието към влиянието, което всеки гражданин оказва върху глобалното здраве. Отказите – от ваксини, спазване на хигиена, термична обработка на храна, изолация по време на карантина, здравно осигуряване – неусетно се трупат. Докато настъпи моментът, в който ежедневието ни се променя драстично.
Социалната изолация обхвана милиарди, в резултат на което обаче се появиха и интересни глобални инициативи.
- “Здрави вкъщи”
Световната здравна организация отправи предизвикателство към всички да превърнат здравето си в основен приоритет. Разнообразно хранене, повишен прием на вода, спорт в домашни условия, повече сън, трениране на дихателни практики, медитация и други методи за релаксиране, отказ от тютюнопушене, ограничаване на т.нар. вредни храни…
- “Заедно вкъщи”
Инициативата на Световната здравна организация и организацията “Глобален гражданин” предлага виртуални концерти и изпълнения на световноизвестни артисти с безплатен достъп до всеки, свързан към глобалната мрежа.
- От съседа с грижа
Спонтанно хора от цял свят започват да оставят съобщения в пощенските кутии на своите съседи, в които да предлагат безплатно помощ с покупки, плащане на сметки и изпълняване на други неотложни задачи.
- Часът на възрастните
Идеята се появява сред собственици на супермаркети, които виждат отчаянието във възрастните си клиенти след изпразването на рафтове със стоки от първа необходимост. “Времевият прозорец” цели най-застрашената група граждани да имат възможност да пазаруват с минимален риск за здравето си.
- “Всичко ще бъде наред”
Започват в Китай, преминават през Италия, а днес обнадеждаващите послания се появяват навсякъде – върху обществени сгради, детски рисунки по прозорците, надписи с тебешир на тротоарите, снимки в социалните мрежи…
- Безплатна помощ
Социалната изолация е огромно предизвикателство за много професии. Но някои специалисти започнаха да помагат на останалите в затруднено положение. Така в цял свят се появи безплатен достъп до правни и счетоводни услуги, виртуални терапевтични сесии, спортни тренировки, хранителни режими, онлайн курсове и лекции…
Здравният работник – героят, “инфлуенсърът”, примерът
През март европейските градове нарушиха настанилата се нетипична тишина и всяка вечер хората започнаха да излизат по балкони и прозорци, за да ръкопляскат на героите – здравните работници. Масовата проява на уважение и благодарност към лекуващите и рискуващи живота си ежедневно се разпространи към другите континенти. Сега обществото се вслушва в съветите не на популярни личности, а на лекарите. Техните послания и споделен опит днес оказват най-силно въздействие.
Световният ден на здравето и Денят на здравния работник
С инициативата “Световен ден на здравето” Световната здравна организация ежегодно привлича общественото внимание към актуалните предизвикателства за глобалното здраве. “Подкрепа за медицинските сестри и акушерките” е мотото, през което преминава 2020 г. Международната година на медицинската сестра и акушерката е глобалният отговор на острата нужда от повече образовани и мотивирани кадри. Светът се нуждае от 18 млн. здравни работници до 2030 г., за да бъдат покрити нуждите на световното население. Половината от тях – 9 млн., са медицински сестри и акушерки. Световната здравна организация отправя апел към всички държави да инвестират в образованието им, да създават нови работни места за тях и да ги допускат до участие във формирането на политики и вземане на решения.
Издателството на Медицински университет – Варна честити днешния празник на всички професионалисти, без които не можем!