С настъпването на есента времето започва да се променя значително, което води до появата на чести температурни колебания. Тези промени, съчетани с увеличаване на влажността, създават благоприятна среда за разпространението на респираторни заболявания, включително вирусни и бактериални инфекции. Една от най-честите прояви на тези състояния е нарушеното носно дишане – симптом, който често бива пренебрегван, но има сериозно влияние върху качеството на живот.
Климатичните промени като рисков фактор и предпоставка за нарушено носно дишане
Промените в температурата и влажността са основни фактори, които влияят на носната лигавица. Както се посочва в монографията „Затруднено носно дишане” на д-р Георги Илиев, оптималната температура за функционирането на носната лигавица е между 33 и 34°C, а влажността трябва да бъде над 45%. Когато тези условия се променят – например при по-студен или сух въздух – лигавицата започва да се изсушава. Това води до вазодилатация (разширение на кръвоносните съдове) и промяна на рН в носната кухина, което може да предизвика оток и обструкция на носните пътища.
С есенния сезон идват и чести колебания във влажността на въздуха, които в комбинация със студените температури водят до дехидратация на лигавицата и последващо възпаление. Сухата носна лигавица не може ефективно да изпълнява своята защитна функция срещу микробите, които навлизат в дихателните пътища. Според данни, цитирани в изследването на Г. Илиев, това я прави по-уязвима на инфекции, развитие на алергични ринити и други възпалителни процеси, които допълнително усложняват дишането.
Как промените във времето увеличават риска от респираторни инфекции
Студеният въздух намалява способността на носа да затопля и овлажнява вдишания въздух, преди да достигне до белите дробове. В тези условия респираторните вируси и бактерии имат по-лесен достъп до дихателните пътища, което може да доведе до инфекции като настинки, грип или синузит. Възпалението в синусите допълнително утежнява нарушеното носно дишане, тъй като и без това уязвимата носна лигавица е ангажирана в борбата с инфекцията. Забавеното кръвообращение в носната лигавица през студените месеци може да доведе до вазоконстрикция (стесняване на кръвоносните съдове), което може да предизвика усещане за запушен нос дори при липса на значими възпалителни процеси.
Въздействие на замърсяването и други външни фактори
Освен температурните и климатични причини социологическите и екологичните фактори също играят роля в развитието на затруднено носно дишане. Във Варна и другите големи градове в страната, където характерното замърсяване на въздуха през есента е повишено, микрочастиците, съдържащи се във въздуха, могат да дразнят носната лигавица и да предизвикат възпалителни процеси. В комбинация със студеното време и ниската влажност това води до значително увеличаване на случаите на респираторни заболявания, придружени от нарушено носно дишане.
Тютюнопушенето, лошото качество на въздуха и стресът са допълнителни социологически фактори, които допринасят за хроничното възпаление на носната лигавица и за развитието на хронични състояния като ринит и синузит. В комбинация с климатичните и температурни промени тези фактори правят носната лигавица още по-уязвима на инфекции и алергични реакции.
Алергии и назални възпаления
Алергичните ринити са често срещано състояние през есента поради увеличеното количество на полени и други алергени във въздуха. Това води до хиперактивност на носната лигавица, която реагира с прекомерно отделяне на слуз и оток, което затруднява дишането.
Назалната обструкция е ключов симптом, свързан както с алергии, така и с други възпалителни процеси в носа. Според данни от световната медицинска практика, цитирани в монографията, около 5 милиарда долара годишно се изразходват за лечение на назална обструкция в САЩ, като значителна част от тези средства отиват за хирургични процедури, целящи облекчаване на затрудненото носно дишане.
Повече информация относно другите предиспозиращи фактори за развитието на нарушено носно дишане, включително конституционални, хормонални, имунологични и вегетативни, можете да откриете в книгата „Затруднено носно дишане“ от Георги Илиев, която се предлага в книжарниците на Медицинския университет – Варна и в електронния магазин на Университетско издателство. Монографията, която предлага полезни обяснения и примери от клиничната практика, е подходяща за широк кръг от специалисти и читатели, интересуващи се от оториноларингология и свързаните с нея медицински дисциплини: оториноларинголози, пулмолози, общопрактикуващи лекари, студенти по медицина и специализанти, педиатри и алерголози, както и пациенти и хора, които имат хронични проблеми с дишането. Приятно и ползотворно четене!