март 2025
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Categories
Издателство Интервю

Доц. д-р Христина Арнаутска за монографията „Постнатално развитие на лицево-челюстната област и профилактика на ортодонтските деформации“

Ортодонтските деформации са често срещан проблем, чието ранно разпознаване и превенция могат да предотвратят сериозни последствия за здравето и самочувствието на пациентите. Доц. д-р Христина Арнаутска, с над 20-годишен опит в областта на ортодонтията, представя в своята монография „Постнатално развитие на лицево-челюстната област и профилактика на ортодонтските деформации“ задълбочен анализ на факторите, влияещи върху развитието на лицево-челюстната област, и ефективни стратегии за профилактика.

Какви са най-честите причини за ортодонтските аномалии? Как могат денталните лекари да разпознаят проблемите още в ранен етап и какви подходи са най-ефективни в превенцията? В този разговор с доц. Арнаутска ще научите повече за съдържанието на книгата, нейния практически принос и значението на ранната диагностика в ортодонтията.

Какво ви накара да напишете тази книга?

Вдъхновението ми дойде от моята дългогодишна практика и осъзнаването на важността на профилактиката и ранното лечение в ортодонтията. Книгата има за цел да подчертае значението на навременната диагностика и лечение, което може да предотврати сериозни ортодонтски деформации в бъдеще. Много често, когато пациентите решават да потърсят помощ проблемите са вече в напреднал стадий. Ако обаче профилактиката се осъществява още в ранна възраст, можем да предотвратим много от тези усложнения.

 

Каква е основната цел на книгата?

Монографията цели да обясни как протича нормалното развитие на лицево-челюстната област и какви фактори могат да доведат до отклонения в развитието. Ние трябва да разпознаваме тези отклонения на ранен етап и да предприемем правилните действия за коригиране. Книгата съчетава теоретични знания с клинични примери, които илюстрират какви методи могат да се приложат за предотвратяване на ортодонтски деформации и какви са последствията от липсата на профилактика.

 

Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват денталните лекари, когато става въпрос за профилактика?

Профилактиката в ортодонтията изисква денталните лекари да имат не само теоретични знания, но и много клиничен опит. Ранното разпознаване на ортодонтските проблеми може да бъде затруднено, защото понякога симптомите не са очевидни. Освен това, децата и техните родители често не разбират значението на ранната диагностика и профилактика. Затова е важно лекарят да може да обясни ползите от тези мерки и да мотивира пациентите да предприемат редовни прегледи и да спазват препоръките.

 

Какво е мястото на профилактиката в ортодонтията?

Профилактиката е основата за поддържане на добро орално здраве и предотвратяване на деформации. Тя включва както премахване на вредните навици, така и използване на съвременни диагностични методи за откриване на аномалии в ранна възраст. Ранното вмешателство може да предотврати необходимостта от по-инвазивни процедури в бъдеще и да намали времето за лечение. В книгата са разгледани различни методи за предотвратяване на деформации и тяхното ранно лечение, както и как да се осигури нормален растеж на лицево-челюстната област.

 

Монографията съдържа и много клинични примери. Каква е тяхната роля?

Клиничните примери са много важна част от книгата, защото те показват на практика как се прилагат различните профилактични мерки и какъв е резултатът от тях. Те също така демонстрират колко важна е дългосрочната проследяемост на пациентите. Това е единственият начин да се уверим, че резултатите от лечението са стабилни и дълготрайни.

 

Тъй като книгата е насочена към ортодонтските грижи, при най-малките бихте ли споделили някои отговори, които биха били интересни, както за специалисти в сферата на денталната медицина, така и за бъдещи и настоящи родители?

  • Какви са основните фактори, които влияят върху растежа и развитието на лицево-челюстната област?

Растежът и развитието на краниофациалния комплекс е процес, контролиран от сложни взаимодействия между редица генетични и епигенетични фактори, както и от такива на околната среда. По време на ембрионалното развитие черепът се развива от мезенхима около растящия и диференциращ се мозък. Той се състои от две части: неврокраниумът (черепната част) и висцерокраниумът (лицевата част).

 

  • Каква е ролята на сукателния рефлекс при новородените и как той влияе на развитието на лицево-челюстната област?

Актът на сучене е вроден безусловен рефлекс, който е налице при всички новородени. Този рефлекс започва да се развива още в утробата след 32-рата гестационна седмица и е напълно развит след 36-тата. Сученето е рефлекс, при който участват мускулите на лицето, устните, бузите и езика. Тези мускули допринасят за правилното оформяне на лицево-челюстната област и развитието на дъвкателния апарат.

 

  • Защо е важно да се коригира къс подезичен френулум при новородените?

Анкилоглосията е състояние на намалена подвижност на езика в резултат на къс подезичен френулум. Среща се рядко при новородените (приблизително 3%), но представлява съществена пречка в кърменето на бебето. Късият подезичен френулум в тази възраст се коригира, когато пречи на нормалното сучене и нарушава храненето на кърмачето.

 

  • Какви са профилактичните мерки, които трябва да се предприемат във временно съзъбие?

В книгата са описани редица мерки, сред които: проследяване на оформянето на временното съзъбие; приучаване към хигиенни навици, саниране на кариеси; флуорна профилактика; захранване с лъжичка и пиене от чашка; премахване на биберона и смученето на пръст, корекция на функционални нарушения, профилактика на травми и др.

 

  • Какви са възможните последици от травма на временни зъби?

Травмата на временните зъби може да доведе до увреждане зародиша на постоянни зъби, включително хипоплазия, дилацерация на корена и други нарушения на емайла или развитието.

 

Какво е посланието, което искате да предадете на младите лекари?

Моето послание към младите лекари е, че профилактиката е не само важно, но и задължително средство в тяхната практика. Ранното откриване на ортодонтските проблеми и предприемането на адекватни мерки може да направи разликата между една минимална намеса и сериозно хирургично лечение в бъдеще. Те трябва да продължават да се учат и да се стремят към максимална прецизност в диагностицирането и лечението.

***

Подробно описание на книгата „Постнатално развитие на лицево-челюстната област и профилактика на ортодонтските деформации“, както и нейното съдържание, можете да поткриете в електронния магазин на Университетско издателство МУ-Варна.