септември 2024
П В С Ч П С Н
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Categories
Новини

Учебникът по акушерски дейности при соматични заболявания на проф. Борисова, доц. Димитрова и гл. ас. Илиева

Какво е хипертония, прееклампсия и еклампсия?
Защо бъбречните проблеми са често срещани при бременност?
Как уроинфекциите повишават риска от усложнения при бременни жени?
По какъв начин ендокринните заболявания влияят върху репродуктивната функция на жената?
Какви акушерски грижи се прилагат при гестационен диабет?
Каква помощ може да окаже акушерката при стерилитет и инфертилитет?
Как се овладява остра следкръвоизливна анемия при бременност и раждане?
По какъв начин психиката оказва влияние на гинекологичните заболявания?

Това са само част от въпросите, върху които акцентира новото издание на Медицински университет – Варна.

Целта, която си поставя новият учебник “Акушерски дейности и грижи при соматични заболявания”, е да въведе бъдещите акушерки по-детайлно в областта на вътрешната медицина. Достъпно и увлекателно проф. Силвия Борисова, доц. Валя Димитрова и гл. ас. Славена Илиева развиват медицинската материя в 12 глави – 10 от тях разглеждат различни болестни състояния, а финалните 2 са посветени на психосоматични проблеми.

“Знанията и уменията по въпросите на соматичните заболявания и взаимодействието им с акушерски или гинекологичен проблем ще дадат възможност акушерката да бъде активен член на екипа, оказващ грижите, ще позволят да бъде развита специфична чувствителност за разпознаването на симптоми и прилагане на ефектвни мерки за преодоляването им.”


Любопитно от страниците

“Акушерката е важен член на екипа, проследяващ патологично протичаща бременност с прееклампсия. Много често тя е първият медицински специалист, който има възможност да забележи рязко покачване на теглото, поява на отоци по долните крайници, повишени стойности на кръвното налягане, намалени темпове на нарастване на обиколката на корема и фунгус утери и др.”

Симптоми на гестационен диабет:

  • повишена жажда;
  • често уриниране;
  • лесна умора;
  • световъртеж и замаяност;
  • гадене и повръщане;
  • УЗД данни за едър плод;
  • склонност към инфекции (уроинфекции или на кожата);
  • отслабване или внезапно покачване на тегло.

“С понятието “безплодие” или “стерилитет” определяме невъзможността на двойката да създаде поколение. За безплодни двойки се приемат семейства, при които, въпреки че водят редовен полов живот без прилагане на противозачатъчни средства, не е настъпила бременност в продължение на 1 година, когато партньорите са над 35 години – в продължение на 6 месеца. Безплодието е невъзможност за зачеване… и трябва да се разграничава от инфертилитет… който представлява невъзможност вече настъпила бременност да завърши с раждане и жизнеспособен плод.”

“Психосоматиката е сравнително ново направление в медицината, все още слабо застъпено у нас. Тя изучава влиянието на психичните фактори върху възникването и протичането на соматични заболявания… Гинекологията е тясно свързана с психосоматиката, още повече че касае проблеми, свързани с най-интимните сфери на човешкия живот – възпроизводство и сексуални отношения.”


Учебникът “Акушерски дейности и грижи при соматични заболявания” на проф. Силвия Борисова, доц. Валя Димитрова и гл. ас. Славена Илиева можете да откриете в книжарниците на Медицински университет – Варна и онлайн от тук.